Trakt Królewski w latach 1950-70. Narodowe Archiwum Cyfrowe pokazuje starą Warszawę

0

15 lipca o 14.00 na skwerze ks. J. Twardowskiego u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej zostanie otwarta wystawa plenerowa poświęcona życiu w Warszawie w latach 50., latach 60. i latach 70.

Warszawa vintage

Na wystawie pojawią się stare fotografie m.in. z odbudowy Starówki, V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów z 1955 r. oraz słynne kolorowe zdjęcia przechodniów wykonane przy Nowym Świecie w 1959 r.

Warszawa w stylu vintage

Wszystkie eksponowane fotografie pochodzą ze zbioru 6 tys. zdjęć autorstwa Zbyszka Siemaszki, które przechowywane są w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Spośród nich wybrane zostały właśnie te dotyczące Traktu Królewskiego. – Chcemy, żeby spacerujący warszawiacy i turyści mogli udać się także na spacer w czasie i zobaczyć, jak prezentował się Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Starówka w latach 50., 60. i 70. Pokazujemy jak wyglądali ludzie, jak zmieniło się miasto, czym żyła stolica – mówi Bartłomiej Kuczyński z NAC.

ZBIGNIEW SIEMASZKO

Zbyszko Siemaszko (ur. 1925) znany jest przede wszystkim z doskonałych fotografii architektury i dokumentacji codziennego życia mieszkańców stolicy. Przez wiele lat był fotoreporterem tygodnika „Stolica”, dla którego wykonał słynne reportaże z drążenia tunelu metra na Targówku (1956), koncertu Marleny Dietrich (1964), z zalanej ulewnymi deszczami ulicy Puławskiej (1968), a także z obchodów pierwszomajowych, centralnych dożynek czy procesji Bożego Ciała w Warszawie.

Vintage. Zbiór fotografii Siemaszki przechowywany w Narodowym Archiwum Cyfrowym jest już precyzyjnie opracowany i dostępny w internecie w serwisie „Zbiory NAC online”. Można w nim przeglądać m.in. portrety przedstawicieli licznych zawodów, wykonane z pietyzmem miejskie krajobrazy, liczne fotografie przechodniów oraz reportaże zarówno z oficjalnych imprez, jak i wydarzeń związanych z działalnością Kościoła.

Kiedy: 15-28 lipca

Organizatorzy: Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Stołeczna Estrada.

Warszawa vintage: Pierwsi hipsterzy :)

Picture 5 of 6

Róg Nowego Światu i Alei Jerozolimskich w 1959 roku

Źródło: Nac.gov.pl

 

 

Skomentuj